Close

Animovaná tvorba: animační techniky

V dnešním článku se podíváme na několik základních animačních technik. I když dnes převládá spíše 3D animace, tak ostatní techniky nejsou úplně ztracené.

Nejstarší technikou je tradiční animovaná tvorba. Tak vznikla většina prvních filmů 20. století. Jeden snímek se může skládat z několika průhledných vrstev ručně namalovaných obrázků, které se snímek po snímku nepatrně liší. Od 21. století se tradiční animovaná tvorba tvoří pomocí počítače. Jedná se o rychlejší a jednoduší proces. Této techniky si můžeme všimnout často i v asijské animované tvorbě. Mezi nejznámější filmy tvořené tradiční animovanou technikou patří Pinocchio (USA, 1940) nebo Animal Farm (UK, 1954). Do kategorie tradičně kreslených filmů tvořených pomocí počítače dnes můžeme zařadit The Lion King (USA, 1994) nebo Akira (Japonsko, 1988). Seriál The Simpsons (USA, 1989) se tvořil tradiční kreslenou animovanou tvorbou do roku 2002.

Stop-motion je animační technika, která se tvoří pomocí pohybu reálných objektů. Stop-motion animaci začali používat už v ranné kinematografii autoři filmů jako Georges Méliès nebo Władysław Starewicz. V dnešní době se často nahrazuje počítačovou 3D animací, která je méně nákladná a časově náročná na výrobu. Často se používá v loutkových animacích. Mezi nejznámější stop-motion animované filmy patří Ukradené vánoce Tima Burtona (USA, 1993), Mrtvá nevěsta (USA, 2005) nebo z českého prostředí projekty Jiřího Trnky.

Mechanická animace (animatronics) je technika, ve které se díky robotickému zařízení nahrazují realistické vlastnosti. Široké uplatnění využívá v zábavních parcích, ale také ve filmových efektech. Nejčastěji se používá jako náhrada za skutečného člověka nebo jiného tvora. Animatronics byla použita například ve filmech Čelisti (USA, 1975) nebo E. T. Mimozemšťan (USA, 1982). Ve filmu Jurský park (USA, 1993) byla tato technologie kombinována s počítačovou 3D animací při tvorbě dinosaurů v životní velikosti.

Dnes nejrozšířenější technika je počítačová animace. Tato animace zahrnuje mnoho dalších technik, ale všechny jsou tvořeny digitálně pomocí počítače. 2D animace představuje pohyblivé obrázky, které jsou tvořeny bitmapovou nebo vektorovou grafikou. Využívají se v tvorbě analogových počítačových animací, flash animací nebo GIF animací. Mnohem náročnější je 3D animace. Ta se tvoří většinou ve velkých týmech. Grafik vytvoří pomocí počítačového programu nějaký objekt (např. dinosaura). Animátor mu přidá realistické pohyby a pak je vložen v postprodukci do filmu. 3D animace dnes často nahrazuje mechanickou. První 3D animovaný film byl Toy Story (USA, 1995). Dále mezi nejznámější 3D animované filmy patří Hledá se Nemo (Austrálie / USA, 2003), Shrek (USA, 2001) nebo Doba ledová (USA, 2002).

Zdroje: kniha Television Studies: The Key Concepts, kniha Animovaný film.