Close

Animovaná tvorba: animace v televizi

Největší vzestup animované tvorby na televizních obrazovkách nastal v 50. letech 20. století. O masivní rozšíření animovaných filmů do televize se zasloužila především společnost Walt Disney Company, která je jednou z největších hollywoodských studií. Tato společnost byla založena v roce 1923 Waltem Disneyem a jeho bratrem. Pojmenovali ji Disney Brothers Studio, později Walt Disney Productions. Původně se studio věnovalo pouze animovaným filmům. Za tímto studiem stojí vznik známých kreslených postaviček jako Micky Mouse, Sněhurka a sedm trpaslíků a mnoho dalších.

Společnost Walt Disney Company vlastní televizní síť American Broadcasting Company (ABC). V roce 1983 spouští televizní kanál Disney Channel. První odvysílaný pořad 18. dubna 1983 v 7:00 byl Good Morning, Mickey!. Původně byl kanál určen pouze pro děti. Později se zvedla sledovanost i u staršího publika, které představují většinou teenageři. V únoru 2015 mělo tento kanál předplaceno více jak 96 mil. uživatelů ve Spojených státech amerických. Dnes je Disney Channel rozšířen po celém světě. V České republice vysílá od roku 2009. Dříve byl známý pod názvy Fox Kinds a Jetix. Vysílá v programových blocích. Pro předškolní publikum (3 – 6 let) a děti 6 – 14 let v normálním vysílání. Vznikaly i další televizní kanály zaměřené pro mladší publikum. Dále je u nás rozšířen kanál Nickelodeon provozovaný společností MTV Networks. Je zaměřen na publikum 8 – 16 let. Od roku 1992 vysílá americký kanál Cartoon Network, který byl později rozšířen do Evropy. Cartoon Network se zaměřoval pro děti od 7 let a teenagery. Do roku 2014 u nás probíhalo vysílání japonského kanálu Animax. Mezi další úspěšné zahraniční kanály patří Boomerang, JimJam a Minimax.

Česká televize od 31. srpna 2013 spustila svůj dětský kanál s názvem ČT 😀 („déčko“). Vznik nového českého kanálu umožnil programu ČT2 se více zaměřit na vzdělávací, poznávací pořady a posílit české dokumenty. Kanál je určen pro dvě divácké skupiny – pro děti ve věku 4 – 8 let a pro děti ve školním věku 8 – 15 let.

Původně měly být animované filmy a seriály určeny pouze pro dětské diváky. V roce 1960 se objevil na obrazovkách televize ABC nový seriál The Flintstones. Vznikl v americkém studiu animovaných filmů Hanna-Barbera Productions a poprvé se setkáme s animovaným seriálem, který patří do žánru situační komedie (sitcom). Zároveň patří mezi první seriály, které nejsou určeny pouze pro děti, ale i dospělé. The Flinstones je tedy první animovaný rodinný seriál. Seriál The Flinstones později ovlivnil mnoho dalších kreslených seriálů jako Daria, American Dad, Family Guy, The Simpsons a King of the Hill. Tyto seriály měly vysokou sledovanost a často byly zařazeny do hlavního vysílacího času. Nejdéle vysílaným animovaným sitcomem je The Simpsons, který má od roku 1989 do 2015 odvysílaných 27 sérií. Postmodernismus silně poznamenal i animovanou tvorbu. V seriálech jako The Simpsons a jemu podobné, se často objevuje využití parodie, ironie nebo pastiše. V devadesátých letech přichází další řada animovaných sitcomů. Mezi ně patří South Park, Beavis and Butthead nebo Family Guy. South Park je určený pouze pro dospělé publikum díky svému agresivnímu, vulgárnímu a kontroverznímu humoru. Tvůrci se vyjadřují k různým politickým a společenským problémům. V České republice dokonce vznikla iniciativa s názvem Rodiče proti South Park.

Se vznikem počítačové 3D grafiky se animace začala využívat i k tvorbě televizních reklam. Mnoho firem má ve svých reklamách animované maskoty (např. Alza). Pro televizní reklamy je důležitá originalita, dynamičnost a v neposlední řadě i vzhled.